Facebook
Instagram
Youtube
Whatsapp
Google

Ausbildung - Mesleki Eğitim

image
image
Ausbildung Mesleki Eğitim

Almanya'da şirket bazlı veya okul bazlı bir mesleki eğitim yapabilirsiniz.

Gerekli dil becerileri genellikle B1/B2 seviyesi . B2 seviyesi kendi yararınız içinde ısrarla tavsiye edilir !

Tüm konaklama süresi boyunca yaşam giderleri güvence altına alınmalıdır . Kural olarak, elinizde ayda en az 903 avro (2024 yılı) olduğunu kanıtlamanız gerekir . Okul temelli bir mesleki eğitim programı ise, bloke bir hesap açarak veya bir taahhüt beyanı sunarak kanıt sağlanabilir. Şirket temelli mesleki eğitim durumunda, kanıt olarak kullanılabilecek bir maaş alırsınız. Gelecekteki eğitim ödeneğiniz yeterli değilse, bloke bir hesap veya bir taahhüt beyanı sunarak farkı telafi edebilirsiniz.

İlgili oturma izni, okul veya işletme temelli bir mesleki eğitim programını tamamlamak için öngörülen mesleki eğitim süresi boyunca verilir.

Almanya'da nitelikli mesleki eğitim en az iki yıl sürmektedir. Nitelikli bir mesleki eğitim programını tamamlamak için oturum izniyle, mesleki eğitiminizden bağımsız olarak yarı zamanlı bir işte haftada on saate kadar çalışabilirsiniz.

Mesleki eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra, mesleki eğitiminize uygun bir iş bulmak için on iki aya kadar daha Almanya'da kalabilirsiniz. Bunun için iş aramak için oturma izni almak gerekmektedir.

Almanya'da iş ararken, geçiminizi güvence altına almak için herhangi bir işte çalışabilirsiniz. Kalifiye olduğunuz bir iş bulur bulmaz, Almanya'yı terk etmek zorunda kalmadan kalifiye istihdam için oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.
Bunlar için gerekli;
iş verenin bulunması , evrak işlemleri , vize vs. gibi hizmetleri sunmaktayız !