Facebook
Instagram
Youtube
Whatsapp
Google

Dil desteği hangi açılardan önemlidir?

image
image
Dil desteği hangi açılardan önemlidir?

"Almanca dil bilgisine ihtiyacım var mı?" göçmenlik sürecinde genellikle birden fazla kez ortaya çıkan yaygın bir sorudur. Dil seviyesi özellikle aşağıdaki hususlar için önemlidir:

VİZE :
Vize başvurusunda bulunmak için belirli bir düzeyde Almanca dil yeterliliği gerekebilir. Örneğin, mevcut yasaya göre, başvuru sahiplerinin bir eğitim yeri aramak üzere vize alabilmeleri için B2 seviyesinde (veya 1 Mart 2024'ten itibaren B1 seviyesinde) Almanca dil becerilerine sahip olmaları gerekmektedir. Mesleki eğitimi tamamlama vizesi için düzenli olarak A2 seviyesinde Almanca dil becerisi, nitelikli mesleki eğitim için genellikle B1 seviyesi ve yabancı mesleki yeterliliklerin tanınması vizesi için genellikle en az A2 seviyesi gereklidir.

Fakat burda unutulmaması ve dikkate alınması için bir konu var . Alman işverenler buna uymayıp B1/B2 almanca dil bilgisi istiyorlar.

MESLEĞİN TANINMASI :
Almanya'da öğretmenlik veya hemşirelik gibi düzenlenmiş bir mesleği icra etmek isteyenler, yurtdışında edindikleri mesleki yeterliliklerinin tanınmasını sağlamalıdır. Bu ve diğer birçok düzenlenmiş meslek için, denkliğin yanı sıra, genellikle mesleki ruhsatın bir parçası olarak belirli Almanca dil becerilerinin kanıtlanması gerekir. Bu şuan itibari ile B1/B2 dir .

GÜNLÜK ÇALIŞMA :
İşyerinde iletişimi düşündüğünüzde, muhtemelen aklınıza gelen ilk şey günlük işin kendisidir. Ancak, örneğin çalışma dilinin İngilizce olduğu şirketlerde bile, Almanca dil becerileri daha iyi işbirliğine katkıda bulunabilir. İyi bir Almanca bilgisine sahip olsanız bile, örneğin yurtdışında işle ilgili olmayan genel bir Almanca kursuna katıldıysanız, bazı teknik terimleri bilmiyor olabilirsiniz.
Ayrıca yeni çalışanlar, örneğin öğle aralarında iş arkadaşlarıyla gayri resmi iletişim kurabildiklerinde kendilerini daha rahat hissederler. Burada işgücünden de anlayış ve açıklık göstermesi istenir.

ENTEGRASYON :
Dil genellikle hayatın birçok alanında entegrasyonun anahtarı olarak görülür. Sadece iş piyasasında değil, iş piyasası dışında da: resmi makamlardan gelen belgeler daha iyi anlaşılır, trende veya sosyal etkinliklerde insanlarla tanışmak daha kolaydır, alışveriş daha hızlıdır ve çok daha fazlası. Almanca konuşmak göçmenlerin kendi kaderlerini tayin edebilecekleri bir yaşam sürmelerini sağlar.
OECD'nin Almanya'da yaşayan yabancı vasıflı işçilerle yaptığı bir anket, ileri düzeyde Almanca bilenlerin Almanya'daki yaşamlarından özellikle memnun olduklarını doğruluyor. Almanya'da kendilerini rahat hissedenlerin burada kalma ihtimallerinin de daha yüksek olması beklenir - ki bu da işverenlerin ve çalışanların birlikte çıkarına olacaktır.