Facebook
Instagram
Youtube
Whatsapp
Google

IT Uzmanı

image
image
IT Uzmanı
Almanya, AB/EFTA ülkelerinden gelmeyen (üçüncü ülkeler olarak adlandırılan) BT uzmanlarının çalışma vizesi almaları için cazip yollar yaratmıştır. Hangisinin sizin için doğru olduğu, niteliklerinize ve Almanya'daki iş teklifinize bağlıdır.

• AB Mavi Kartı: Bilişim sektöründe akademik bir dereceniz ve Almanya'da somut bir iş teklifiniz varsa, AB Mavi Kartı alabilirsiniz. Almanya'daki işinizde belirli bir asgari maaş kazanmanız önemlidir. Üniversite diplomanız yoksa, ancak en az üç yıllık karşılaştırılabilir mesleki deneyime sahip olduğunuzu kanıtlayabilirseniz, AB Mavi Kartı da alabilirsiniz.
• Vasıflı işçiler için çalışma vizesi: Örneğin, bir meslek eğitiminin parçası olarak BT becerilerinizi öğrendiyseniz, vasıflı istihdam için oturma izni almaya hak kazanabilirsiniz. Ya da bilişim sektöründe bir üniversite diplomasına sahipseniz ancak Mavi Kart için gerekli koşulları karşılamayan bir iş bulduysanız.
• BT uzmanı olarak çalışmak / diğer işler için oturum izni: Resmi bir meslek veya üniversite diplomasına sahip olmasanız bile, belirli koşullar altında Almanya'da BT uzmanı olarak çalışabilir ve vize alabilirsiniz.
BT uzmanları için vize :

• Almanya'da BT sektöründe somut bir iş teklifiniz var.
• Son yedi yıl içinde BT sektöründe en az üç yıllık mesleki deneyime sahip olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Mesleki deneyiminiz sizi yapmak istediğiniz iş için yeterince nitelikli hale getirmelidir.
• Ayrıca, eğitim kursları ve sınavlar yoluyla ilgili teorik bilgileri de kanıtlayabilirsiniz.
• Almanya'daki potansiyel işiniz size yıllık en az 54.360 Euro (2024 yılında) brüt maaş garanti ediyor.
• Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi'nin (CEFR) B1 seviyesinde Almanca dil becerisine sahip olacaksınız. Çalışma dilinin Almanca olmaması durumunda, münferit durumlarda Almanca dil becerilerinin kanıtlanmasından feragat edilebilir.


IT-Professionals :
Full Stack Developers
Back-End Developers (pretty much across any tech stack, with Golang, C, C++, and Java being quite popular)
Data Engineers and Data Scientists
DevOps (AWS, GCP, Azure)
Cyber Security Specialists (pretty broadly across all positions, e.g. Security Engineers, Security Architects, Pentesters, Consultants)
Machine Learning Engineers

Genel şartlar:
Üniversite diploması veya min. 3 yıllık mesleki eğitim
Min. İşe alım yapılan pozisyonda en az 3 yıllık iş deneyimi (örneğin, bir veri bilimcinin veri bilimci olarak en az 3 yıl çalışmış olması gerekir)
Çok iyi konuşma İngilizcesi becerileri (IELTS gerekmez ancak mükemmel çalışma yeterliliği)