Facebook
Instagram
Youtube
Whatsapp
Google

Okul Öncesi Öğretmenleri

image
image
Okul Öncesi Öğretmenleri

B2 almanca dil sertifikasına sahip
Lisans mezunu
Tecrübe şart değil fakat daha avantajlıdır
Yaş sınırı yoktur . Fakat alman işverenler pek 30 yaşı üstü olanları kabul
etmeyebilirler.


Neredeyse her yerel yönetimin kreşlerinde doldurulmamış yerler var. Bertelsmann Vakfı tarafından yapılan araştırmalara göre, 2025 yılına kadar ülke çapında yaklaşık 384.000 kreş yeri ve yaklaşık 98.600 kreş öğretmeni açığı olacaktır. 2030 yılına gelindiğinde ise 230,000 kreş öğretmeni açığı ortaya çıkacaktır.

Bu sorun yıllardır biliniyor ve giderek daha da vahim bir hal alıyor. Yıllardır Almanya'da çok az sayıda genç insan kreş öğretmeni olarak yetiştirildi. Buna ek olarak, baby boomer kuşağı yakında emekli olacak.

Ağustos 2026'dan itibaren ilkokul birinci sınıfa giden tüm çocuklar için tüm gün çocuk bakımı yasal bir hak olacak. Bu yasal hak, çoğu kreş ve okul sonrası bakım merkezinin sağlayıcısı olan yerel yönetimleri daha da zor bir duruma sokacak ve personel eksikliğini daha da arttıracaktır.


Almanya'da denkliği olan bir eğitimin öncesinde genellikle bir üniversitede eğitim alınır. Bu nedenle, ilgili kurumun kendi ülkesinde bir üniversite olarak tam olarak tanınıp tanınmadığı önemlidir.

Tamamlanan diploma programının ilgili federal eyaletin gerekliliklerini karşılaması da önemlidir.Mesleki denklik için ilgili belgeler
Süreç boyunca, yabancı eğitim yeterliliklerinin tanınması için diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki belgelerin yetkililere sunulması gerekmektedir:


• Kendi ülkesinin pasaportu.
• Üniversiteden alınan akademik başarı sertifikaları
• Profesyonel referanslar.
• Önceki işverenlerden alınan iş referansları.
• Eksiksiz, imzalı özgeçmiş.
• Uygun noter tasdiki ve tercümeler.